KUMRU'DA YAŞAMYAYLARIMIZ


Kumru ilçesi yayla turizmine elverişli bir doğaya sahiptir. Çam ağaçlarının gölgesinde piknik yapmak ve yaban çileği tatmak için sahile en yakın yayla olan Erecek Yaylasını ziyaret etmek yeterlidir. Düzoba Yaylası soğuk suları ve temiz havası bambaşkadır. Sarı Çiçekler, Garip Öldüren Çeşmesi,Rengini Kırk kızların kan renginden aldığı söylenen Kırk Kızlar Yaylası, Sarıkaya, Şifalı taş ve Oluklar ve Döşek Dibi Mesire alanı görülmesi gereken yerlerindendir.

SU KAYNAKLARI


Kumru ve köylerinde arazi yapısı dağlık ve engebeli olduğu için irili ufaklı bir çok su kaynakları mevcuttur.Kumru’da kullanılan su kaynakları yaylalar civarındaki Pınaralan,Akkancık,Soğukpınar,Kırkkızlar Boyacılı,Karacalar,ve Çatılı su kaynakları belli başlı yelerdir.Bu kaynaklarda yaz ve kış su bulunup,bunların birleşmesiyle ELEKÇİ ÇAYI oluşur. Halkın ELEKÇİ DERESİ dediği su topluluğu tam Kumru merkezinin ortasından geçmektedir.Bu sebeple şu anda şehir merkezinde 5 köprü mevcuttur.Sözünü ettiğimiz elekçi deresi,Dağgüvezi Çatağı(İslamdağ) mevkiine geldiğinde Elekçi Deresi adını alarak Karadenize dökülür. Bu dereye Elekçidenilmesinin sebebi,bu dere mevkiinde çok eskilerde Elekçi denilen ve elek yapıp satan kavimin yaşadığı,daha sonra bu yaşayanların bir sel ile yok oldukları bu sebeple bu dereye ELEKÇİ denildiği söylenilmektedir.

ARAZİ YAPISI


Karadeniz dağ silsilesi Kumru’da mevcuttur.Dağların yakınlarında bol yayla mevcuttur.Düzoba yaylası en meşhuru olup her yıl yaylada şenlikler de düzenlenmektedir. Ormanlık arazi olarak Çatılı ve Şenyurt Mahallerindeki ormanları söylemek mümkündür.Ancak yeşillik deyince tüm Kumru ve Köylerine hakim olup açık bir arazi yaylalar haricinde görmek mümkün değildir.

KUMRU’DA İKLİM


Kumru ve Çevresinde Karadeniz iklimi hüküm sürmekte olup yazları Sıçak,kışları soğuk geçmektedir. Kış ayları genellikle yağmur kar yağışlıdır.Mart,Nisan ve Mayıs aylarında yoğun bir şekilde yağmur,Aralık,Ocak ve Şubat aylarında kar yağışlıdır.

EL SANATLARI DEĞERLERİMİZ


El sanatları denilince Kumru İlçemizin Güneycik Mahallesinde yaşayan Hayrullah KERİMMOLLAOĞLU akla gelir. Hayrullah Dayı tabiriyle ilçemizde el sanatları noktasında herkes tanır. Geçmişte Kumru İlçemizde Esnaflık yapan Hayrrullah KERİMMOLLAOĞLU daha sonra babasından öğrendiği el sanatını Güneycik Mahallesinde Bulunan küçük atölyesinde çalışarak geçimini sürdürmektedir. Hayrullah KERİMMOLLAOĞLU İlimizde unutulmaya yüz tutmuş tarihi ve kültürel değerlerimizden ahşap oymacılığı alanında çalışmaları taktirle karşılanmakta olup; Yaşayan İnsan hazinesi Temsilcisi olarak İlçemizi temsil etmektedir.

MEŞHUR CEVİZ HELVASI


Kuşaktan Kuşağa Aktarılan Ceviz Helvası’nın geçmiş tarihi tam olarak bilinmiyor. Halk arasında 250-300 yıl olduğu söyleniyor.Meşhur ceviz helvasının içerisinde bulunan malzemeler; Ceviz içi, Üzüm pekmezi,ve yumurta akıyla yapılmaktadır.Tamamem doğal ve organiktir. Ordu Kültür ve Turizm il müdürlüğü bu geleceğin geleceğe taşınması için çalışma başlatmıştır.